Co wpływa na efekt zdjęcia?

Co wpływa na efekt zdjęcia?

Na finalny rezultat zdjęcia będzie mieć wpływ multum składników. Natomiast jednak jednym z najistotniejszych będzie jakość wiązek światła. Jeżeli nie masz odpowiednich warunków do fotografii na zewnątrz, jesteś w stanie poprawiać światło. Temperaturę barwową fotografii możemy przekształcić, dostosowując opcję balansu bieli w lustrzance. Z kolei w sytuacji gdy wykonujesz zdjęcia przy pomocy lampy błyskowej, masz możliwość użyć żelu podgrzewającego na lampie błyskowej, żeby ogrzać światło.

Jeśli umieścisz światło blisko obiektu, spadek od obiektu do tła będzie bardziej wyraźny. Przesuń światło dalej od obiektu, a tło będzie stosunkowo jaśniejsze. To samo odnosi się do światła widzialnego: przy świetle znajdującym się blisko boku obiektu, opad światła w kadrze będzie bardziej wyraźny niż w przypadku, gdy światło znajduje się dalej. Czy korzystniej jest tworzyć fotografie w kolorze i zamieniać je w czarno-białe, czy tworzyć w trybie monochromatycznym już na wstępie? Prosta wskazówka brzmi, że w każdym przypadku należy na początku wykonywać fotografie w kolorze, a następnie podczas pracy w programie modyfikować je na monochromatyczne. Tym samym jeżeli w pewnym momencie zmienisz zdanie i chcesz zamiast tego odmianę z kolorem, za każdym razem będziesz mieć sposobność powrotu.

Fotomama – sesje ciążowe, noworodkowe i dziecięce we Wrocławiu. Zapraszamy do kontaktu!

Twój sprzęt wie lepiej niż Ty, w jaki sposób używać własnych opcji do kształtowania efektów specjalnych. Nie obawiaj się stosować wbudowanych trybów scen, żeby osiągnąć efektowne monochromatyczne bądź wysokiej jakości wyniki. W momencie gdy to możliwe, ustaw lustrzankę tak, żeby zapisywał obrazy surowe i JPEG jednocześnie. Tym samym, jeżeli potem zmienisz zdanie, posiadasz również kopię zrobionego zdjęcia.

Obrazy wykorzystujące negatywną przestrzeń są często bardziej efektowne. Z definicji przestrzeń ujemna to przestrzeń wokół i pomiędzy tematami obrazu. Włączanie linii do zdjęć to świetny sposób na zwrócenie uwagi na centralny punkt. Drogi, rzeki i tory kolejowe to trzy przykłady linii rzeczywistych. Ustawienie sceny na obrazie i wprowadzenie jej treści najlepiej jest wykonać na pierwszym planie. Korzystając z pierwszoplanowych elementów, możesz lepiej przyciągnąć uwagę widza i narysować go w obrazie.

Kursy wizażu dostosowane do Twoich potrzeb znajdziesz na http://lalabeautyacademy.pl

Będąc już w tym temacie wypadałoby poruszyć również kwestię opcji aparatu. Mamy tryb automatyczny, który pomoże nam wykonać dowolne zdjęcie podczas każdej sceny. Mamy również tryb półautomatyczny, w którym możemy sterować przysłoną lub czasem otwarcia migawki, a aparat sam dostosuje drugi, abyśmy mogli nadal rejestrować nasze obrazy. Dlaczego więc martwić się trybem ręcznym? Co sprawia, że coraz więcej fotografów uczy się trybu ręcznego? Wraz z rozwojem umiejętności szybko zorientujesz się, że fotografia to nie tylko robienie zdjęć. Nie chodzi tylko o to, by odczytać światłomierz na poziomie zero, to coś więcej. Chodzi o to, że decydujesz o tym, ile potrzebujesz światła i głębi ostrości, i bierzesz pełną kontrolę nad swoją twórczością.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s